Náučný chodník

Sisi a jej zastavenia

Potulky najkrajšími zákutiami Bardejovských Kúpeľov

„Milujem prírodu, lebo ona je večnou mladosťou. Nikdy nepominuteľnou a nikdy nestarnúcou. Iba spoločnosť stvorená a formovaná ľuďmi a ľudia sami starnú a odchádzajú, príroda však ostáva večne mladou.“

1. zastavenie: Alžbetínsky park, pamätník – bronzová socha Sisi (Július Donáth)

„Ľahko si možno predstaviť, že bardejovská návšteva jej Veličenstva zanechala hlbokú, nezmazateľnú stopu v duši tunajšieho obyvateľstva. Od roku 1895 vždy, keď zavítala jar a otvorila sa kúpeľná sezóna, jej pamiatka naplnila srdcia ľudí a húfy návštevníkov smerovali k hotelu Deák, kde s pietou vzhliadali hore na terasu, z ktorej sa vznešená pani toľkokrát kochala v neopakovateľne krásnej panoráme kúpeľov.“

Dňa 11. augusta 1901 hlavný župan Bárdossy zvolal dôvernú poradu popredných členov mestskej rady, akciovej spoločnosti, nájomcov kúpeľov a prominentných hostí, ktorých oboznámil so svojim rozhodnutím zahájiť konanie v záležitosti vybudovania pamätníka kráľovnej Alžbety v kúpeľoch. A začala zbierka. Vtedajší podžupan Jozef Tahy v záležitosti Alžbetinho pamätníka predložil zastupiteľskému zboru Šarišskej stolice oduševnený návrh na odhlasovanie väčšieho finančného príspevku. Venoval veľa energie a celý svoj vplyv na rastu základiny pamätníka a v roku 1903 sa osobne zúčastnil veľkej porady, venovanej príprave jej slávnostného odhalenia. Komisia pre prípravu pamätníka rozhodla, že pamätník vyhotoví Július Donáth z bronzu, postava bude stvárnená v sediacej podobe, podstavec bude vyhotovený z domáceho hátszegszkého mramoru. Umelec sa podujal vyhotoviť dielo za 12 000 korún. Dňa 25. júla bol dopravený podstavec pamätníka, ktorý bol ihneď aj umiestnený. Samotný pamätník – bronzová socha bol vztýčený v prvej tretine augusta za osobnej asistencie umelca.

2. zastavenie: Lávka priateľstva

Lávka priateľstva je dlhá 54,2 m a výška jej veže je 11,6 m. Autorom lávky je český záhradný architekt Ivar Otruba, do prevádzky ju uviedli v roku 2011. Svojou netradičnou dĺžkou sa stala jednou z dominánt kúpeľov a častým cieľom fotografovania. V čase otvorenia patrila medzi päť najdlhších drevených lávok na Slovensku.

„Vznešená kráľovná má veľmi jednoduchú životosprávu. Včas ráno v novom kúpeľnom dome absolvuje teplý minerálny kúpeľ, potom raňajkuje. Jej raňajky spravidla pozostávajú z vajíčka na mäkko a čerstvo nadojeného mlieka. Po raňajkách sa Jej Veličenstvo v sprievode grófky Mikesovej alebo Jej gréckeho učiteľa vydá na prechádzku, pričom je pozoruhodná húževnatosť a vytrvalosť, ktorú pritom vznešená pani prejavuje. Neúnavne chodí po prekrásnych lesoch 3-4 hodiny v jednom kuse bez toho, aby si aspoň raz odpočinula. .... kúpeľní hostia v maximálnej miere rešpektujú úctivý odstup a usilujú sa čo najviac o to, aby Jej pokoj nerušili.“

3. zastavenie: Nad Kúpaliskom

Pod lesom na samom okraji Bardejovských Kúpeľov sa nachádza letné kúpalisko s vodou ohrievanou na príjemných 27°C. Okrem veľkého bazénu s rozmermi 33x15 m je tu návštevníkom k dispozícii i malý detský bazén rozmerov 4x4 m. Toto prírodné kúpalisko bolo vybudované v roku1930 za čias pôsobenia doktora Mikuláša Atlasza.

4.zastavenie: Kyslíková dráha

Pôvodná kyslíková dráha bola vybudovaná v roku 1974. Obnovená a znovu sprevádzkovaná bola od roku 2014. Má dĺžku 1 km a je na nej štrnásť stanovíšť, na ktorých sú relaxačné a pohybové cvičenia. V súčasnosti slúži kúpeľným hosťom a všetkým návštevníkom, ktorí si chcú zacvičiť, ale aj tým, ktorí radi trávia svoj voľný čas príjemnými prechádzkami v lesnom prostredí.

5. zastavenie: Čierna mláka

V krásnych lesoch nad kúpeľným jazierkom vedie lesný náučný chodník Čierna Mláka, ktorý bol verejnosti sprístupnený v roku 2008. Pozostáva z troch okruhov rôznej náročnosti. Prvý okruh JEDĽOVÝ je nenáročný s dĺžkou 1,9 km a prevýšením 100 m. Druhý okru BUKOVÝ je mierne náročný s dĺžkou 3,7 km a prevýšením 220 m. Tretí okruh JAVOROVÝ je náročný s dĺžkou 3,9 km a prevýšením 290 m. Na začiatku je osadená informačná mapa so základnými informáciami o chodníku a zaujímavosti o samotnej lokalite, lesníctve, faune a flóre, vyhliadkach, historických pamiatkach a iných poskytuje 18 tematických zastávok. Chodník vedie okolo drevenej rozhľadne na Zborovský hrad, kamennej terasovitej vyhliadky na hlavný hrebeň Čergovského pohoria a okolo kaplnky sv. Huberta. K oddychu a rozjímaniu slúžia lavičky, k občerstveniu zasa studničky a k posedeniu s priateľmi ohniská. Lesný náučný chodník je schodný celoročne.

Naucny chodnik SISI

6. zastavenie: Jazierko

Jazierko v Bardejovských Kúpeľoch je vyhľadávaným miestom pre príjemný relax a oddych. Plocha jazierka bola vybagrovaná, opravená bola hrádza, výpusty jazierka a taktiež schodíky. Jazierko bolo pôvodne vybudované ako zásobník vody pre potreby vodovodu Bardejovských Kúpeľov. Opravy pokračujú vyčistením a rekonštrukciou priehrady, ktorá sa nachádza v lese, 200 metrov nad samotným jazierkom. Táto priehrada má veľmi dôležitú úlohu. Slúži na zachytávanie prívalovej vlny, aby v období intenzívnych zrážok zachytila všetky nánosy hliny, piesku, kameňov a konárov a zabránila tak zaneseniu samotného jazierka.

7. zastavenie: Parčík Diana, Hotel Alžbeta, bývalý hotel Deák

V hoteli Alžbeta, bývalom hoteli Deák, bola Sisi počas svojho pobytu v Bardejovský Kúpeľoch ubytovaná. Pri tejto príležitosti bol vybudovaný bočný vchod do hotela, ktorý slúžil špeciálne pre Sisi a jej sprievod. Sisi bola disciplinovanou pacientkou, ktorá prísne dodržiavala kúpeľný režim. Na odporúčanie svojho ošetrujúceho lekára pila vodu z prameňa Lobogo (dnes je to už prameň Alžbeta).

„Jej duša vždy túžila byť v lone prírody!

Chvíle oddychu trávila väčšinou v peknej prírode, akoby chcela prostredníctvom zbožňujúcej lásky k nej dopriať svojim starostlivo chráneným citom, plným spomienok podieľať sa na rozkoši spomínania a rozjímania a prostredníctvom milovanej samoty tieto spomienky neporušene ustrážiť a zachovať ... A práve táto hrozba a neúprosná príroda zmenila, obrátila všetky radosti v smútok, ukázala ako zdravá, rozvíjajúca sila môže byť odrazu zničená, že všetko je konečné a pominuteľné a ako rýchle ubieha život ....

Milovala prírodu – tú, ktorá tak nemilosrdne vykonáva svoju katovskú úlohu – a ona ju na oplátku prijala do svojho lona.

.... Multa pars tui vitavit Libitinam ....“

Bardejov, 1. Augusta 1903
Július Schultz

Celá trasa náučného chodníka je dlhá približne 2,3 kilometra a pri pešej chôdzi bez prestávok trvá cca 45 minút. Trasa je nenáročná.
Vzdialenosti medzi jednotlivými stanovišťami sú:
Zastavenia Vzdialenosť
1-2 428 metrov
2-3 596 metrov
3-4 341 metrov
4-5 582 metrov
5-6 241 metrov
6-7 153 metrov
Darčekový poukaz

Novinky

Nezmeškajte príležitosti na jedinečný oddych, radi Vám zašleme aktuálnu ponuku.

Recepcia
Alžbeta
054/4775001